Na čítanie

Vonkajšie žalúzie v paneláku: prečo majú zmysel?

 


Kým na rodinných domoch už sú dnes vonkajšie žalúzie takmer samozrejmosťou, majitelia alebo nájomcovia bytov v panelových a bytových domoch ešte stále váhajú. Oplatí sa vyššia investícia do predokenných žalúzií, pôjdu do hotovej fasády elegantne nainštalovať a dáva ich obstaranie vôbec zmysel? V tomto článku vám na podobné otázky odpovieme.

Cena: vnútorné tienenie je lacnejšie, vonkajšie kvalitnejšie

Väčšina ľudí z bytov pri voľbe tienenia stále volí vnútorné žalúzie alebo rolety, pričom hlavným argumentom je pre nich nižšia cena. Proti tomu nemožno namietať, interiérové tienenie je skutočne lacnejšie. Na druhej strane sa však nižšia cena odráža na ich kvalite – plastové komponenty ako retiazky, ovládacie tyče alebo spojky na slnku chradnú, lamely sú krehké a lámu sa. Žalúzie tak zvyčajne vydržia len niekoľko rokov, než musíte investovať do nových.

Vonkajšie žalúzie oproti tomu vydržia dlhšie. Bývajú vyrobené z hliníka a nerezu a majú životnosť rádovo desiatky rokov. 

Veľký vplyv na cenu žalúzií má tiež spôsob ovládania. Ak zvolíte vonkajšie žalúzie s mechanickým ovládaním na kľučku alebo šnúru, sú lacnejšie ako s motorickým ovládaním. Práve preto si toto riešenie obľúbili napríklad Švajčiari, ktorí často bývajú v nájomných bytoch a zaobstarávajú si vonkajšie žalúzie s mechanickým ovládaním. Získajú tým špičkové tienenie za rozumné peniaze.

Ak sa navyše ako združenie vlastníkov alebo nájomcovi dohovoríte spoločne a necháte vonkajšími žalúziami osadiť celý dom, máte veľkú šancu, že vám dodávateľ ponúkne množstevnú zľavu. Tým cenu žalúzií ešte zrazíte.

Montáž: máte dve možnosti

Pri kúpe vonkajších žalúzií do paneláku síce nemôžete lamely aj s krycím boxom elegantne schovať pod fasádu, ale stále máte dve možnosti, ako ich nainštalovať.

• Na rám okna. Montážnik vám na okno nainštaluje lakovaný krycí plech, do ktorého žalúzie zachádzajú. Vodiace profily lamiel sú potom ukotvené vo vonkajšom ostení (v bočných stenách) alebo priamo na ráme okna. Ak vodiace profily nejde nainštalovať, môžete mať žalúzie vedené lankom.
• Priamo na fasádu. V takom prípade vám montážnik nainštaluje kotviace prvky na čelnú stranu fasády. Žalúzie aj krycí plech sú tak výraznejšie “predsadené”, na druhú stranu neuberajú na svetlej výške okna.

Efekt: rozdiel môže byť aj 10°C

Podľa Združenia výrobcov tieniacej techniky cez zatiahnuté vnútorné žalúzie prejde do miestnosti až 36% slnečnej energie. Oproti tomu vonkajšie žalúzie prepúšťajú dovnútra miestnosti len asi 3,7% slnečnej energie – teda 10 × menej.
Najviac tento rozdiel spoznáte pri tienení okien na južnej alebo západnej strane bytového domu. S vonkajšími žalúziami v takom prípade máte doma až o 10 ° C chladnejšie ako s vnútornými. A to je rozdiel, ktorý v dlhom horúcom lete skutočne oceníte.

Verdikt: vonkajšie žalúzie majú svoje miesto aj v bytoch
Aj keď sú vonkajšie žalúzie z pohľadu vstupných nákladov drahšie a ich montáž je niekedy komplikovanejšia (napríklad kvôli zavedeniu ovládania musíte prevŕtať okno či murivo), majiteľom alebo nájomcom bytov v panelových domoch ich môžeme odporučiť. Ten komfort, ktorý ponúkajú počas horúcich letných dní, za to stojí

.
 

Porovnanie technológií:  IO– homecontrol vs RTS


RTS (Radio Technology Somfy)
Technológia RTS je v oblasti inteligentného bývania dobre známa. Prišla na trh spoločne s prvými inteligentnými zariadeniami, a za tú dobu sa nainštalovalo viac ako 10 miliónov výrobkov po celom svete.

RTS  ponúka výhradne jednosmernú rádiovú komunikáciu. V praxi to znamená že zariadenia s týmto protokolom vieme ovládať  buď diaľkovým ovládačom do vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov, alebo kedykoľvek a kdekoľvek prostredníctvom Tahomy.  Ich aktuálny stav a polohu však vidieť možné nie je.

io – homecontrol
Ide o pomerne novú technológiu splňujúcu požiadavky modernej doby a inteligentného bývania. Dôraz pri vývoji tejto technológie bol kladený na bezpečnosť a jednoduchosť použitia, nie len pri novostavbách ale aj pri rekonštrukciách a to aj bez nutnosti akýchkoľvek stavebných úprav.

Technológia io  využíva na komunikáciu obojsmerný rádiový protokol. Ten nám umožňuje kedykoľvek a kdekoľvek na svete zistiť stav a polohu zariadení prostredníctvom Tahomy alebo Connexoonu. V princípe to znamená, že keď prídete do práce a spomeniete si že ste nezavreli vonkajšiu žalúziu alebo si nie ste istý, zapnete aplikáciu vo vašom telefóne a ihneď zistíte aktuálny stav vašej vonkajšej žalúzií.

                                                                                         
obojsmerná komunikácia                                                                                         jednosmerná komunikácia
                                      spätná väzba                                                                                                          bez spätnej väzby                                   
vizualizácia stavu zariadenia                                                                                      tradičný rádiový protokol
šifrovaná komunikácia                                                                                                  dlhá história na trhu
            odolnosť proti hackerským útokom                                                               nainštalovaných viac ako 10 miliónov zariadení
vysoký dosah signálu                                                                                                 nepatrne nižšia cena
                                                    tvorba inteligentných scenárov
                                                   široká škála možností ovládania